соціум 1703 0
Зайомство з Айовою: врахування інтересів громади та чіткі відпрацьовані механізми
Перше враження.
США – країна рівних можливостей, країна свободи, демократїї та вільних поглядів. Доступність тут відчувається на кожному кроці. Особлива увага приділяється дітям, літним людям, дітям та людям з інвалідністю.
Самі ж американці – відкриті, щирі, привітні і позитивні. А ще, дуже патріотичні і гостинні. Намагаються створити найкомфортніші умови для твого перебування, і ти дійсно почуваєшся як вдома. Вони пишаються країною, в якій народились і зростали. Із захопленням розповідають про видатних людей свого міста, історію його створення, пам’ятки архітектури. Країна начебто створена для комфортного, безпечного та стабільного життя.
Місцева влада
Населення міста Ньютон нараховує близько 15 тис. осіб. Міська рада тут складається з мера та 6 радників, які працюють за різними напрямками: адміністрування, розробка та впровадження соціальних програм, будівництво. Кожен з вищезазначених посадовців є спеціалістом в своїй сфері.
Засідання міської ради проходять двічі на місяць та є публічними тобто відкритими. Вирішення будь-якого питання має бути з урахуванням інтересів громадян міста. І це дуже важливо, тому що, представники міської ради зацікавлені в розвитку міста, яке вони дуже люблять, в поліпшенні житлових умов та наданні якісних соціальних послуг його жителям.
До речі, цікавий факт: особистий номер телефона мера міста є у кожного н’ютонця для вирішення будь-яких хвилюючих питань.
НУО
Неурядові організації штату Айова існують за рахунок фандрейзингових кампаній, що періодично проводять з метою залучення коштів, пожертв донорів, громадян міста, великих підприємств, волонтерства.
Так, наприклад організація United Way здійснює постійну діяльність з привернення уваги та залучення коштів для громади та своїх агенцій. Координує з роботодавцями проведення на робочих місцях кампаній з впровадження позитивних змін в чотирьох пріоритетних напрямах:
- виховання дітей і молоді;
- забезпечення самодостатності;
- зміцнення сімей;
- сприяння здоровому способу життя.
Пожертви в США не оподатковуються, що мотивує громадян, а також великі підприємства приймати участь у залученні коштів. Роблячи пожертву, вони впевненні, що гроші будуть доцільно використані на розвиток міста, регіону, надання допомоги його жителям.
Про #DI
Останній інтернатний заклад у США було закрито в 1975 році.
Коли недоцільність фінансування інституцій, а також їх згубні та незворотні наслідки для дітей стали очевидними, федеральні кошти перестали виділятись на їх утримання. Тож, більшість інтернатних закладів, що не закрилися в процесі деінституціалізації були вимушені переорієнтуватись на надання зовсім інших видів послуг, а саме пошук фостерних сімей, надання комплексу підтримуючих послуг для збереження кризових сімей тощо. Безперечно, то був складний і досить болісний процес переходу від інституцій до організацій, що надають комплекс соціально-орієнтовних послуг суспільству. Як і будь-який процес трансформації. Більшість фостерних сімей виявились неготовими для прийняття дітей з інституцій з досить складними психологічними травмами внаслідок довготривалого там перебування. Але згодом, процес налагодився. Було розроблено безліч програм та механізмів сприяння імплементації альтернативних форм сімейного виховання. І зараз тут створено організації, що надають послуги:
- допомоги та підтримки кризовим, малозабезпеченим, неповним сім’ям;
- дітям, що постраждали від будь-якого виду насильства (цьому напрямку приділяється дуже багато уваги), дітям, які мають проблеми із законом, проблеми спілкуванням з однолітками тощо;
- дітям з фізичними та розумовими вадами від народження і до 21 року;
- особам з фізичними і розумовими вадами через створення групових будинків для постійного проживання;
- громадської освіти з метою вирішення проблем подолання бар’єрів, з якими стикаються люди з особливими потребами;
- жінкам, в т.ч. вагітним та які мають дітей, які страждають від нарко- чи алкозалежності;
- літнім людям, шляхом створення центрів для їх тимчасового чи постійного перебування з метою попередження відмови від них сімей.
Кожна з вищенаведених організацій сприяє розвитку соціальної відповідальності, покращення якості життя людей, та має на меті розширення прав і можливостей отримувачів послуг та роботі з ними в індивідуальний, ефективний та відповідальний спосіб.
Посередником між кризовою сім’єю та фостерною служать шелтери – короткострокові притулки з максимальним терміном перебування до 25 діб. Звісно бувають окремі випадки, коли термін перебування дитини за певних обставин можуть подовжити. Але зазвичай, не більше 25 діб. Основним завданням таких притулків є втручання та стабілізація кризової ситуації, догляд в кризовій ситуації, консультування та терапія з питань ментального здоров’я. Далі, виходячи із ситуації, що склалася, приймається рішення до подальшої долі дитини. Слід, зазначити, що в ситуації сексуального насильства над дитиною, після стабілізації її стану в патронатній сім’ї, вона направляється до фостерної, і вже ніколи не повертається до своєї «рідної». Фостерна в свою чергу, проходить попереднє спеціальне навчання, як поводитися з такою дитиною, щоб повернути її до звичайного життя.
Всі механізми чітко відпрацьовані. Вилучення дитини здійснюється тільки за умови присутності співробітника поліції. Дитині за будь-яких умов надається адвокат, який представляє її інтереси в суді. Департамент соціального забезпечення штату веде документальний супровід кожного конкретного випадку. Паралельно веде роботу направлену на подолання кризової ситуації в сім’ї та надання їй комплексу послуг в т.ч. психологічних. Дитина в цей час може знаходитися або в короткостроковому шелтері або у патронатній сім’ї, що готова прийняти її на час подолання кризи. Далі, виходячи з обставин, дитина направляється у фостерну сім’ю або у рідну. І ту, і іншу Департамент соціального забезпечення буде супроводжувати та надавати комплекс підтримуючих послуг.