Відкриваємо двері дітям



Збережені сім'ї - врятовані долі дітей

Наявність доступної соціальної допомоги сім'ям зберігає шанс для дітей на щасливе майбутнє 


Відсутність доступних комплексних соціальних послуг для дітей та сімей на рівні громади часто робить інституційний догляд єдиним можливим вибором для багатьох родин, які мають проблеми в сім’ї, або чиї діти мають вади розвитку чи особливі освітні потреби. Зміни в системі захисту дітей і соціальних послуг носять фрагментарний, вони не спрямовані на запровадження дієвих механізмів збереження родин, подолання кризових ситуацій та реінтеграцію дитини в сім’ю. Однак вихід є. Одним з прикладів комплексного вирішення проблеми інтернатного виховання та практичного застосування деінституціалізації є проект, реалізований в Макарівському районі Київської області ПБО 'Надія і житло для дітей' в Україні, ключовим елементом якого стало відкриття Центру соціальної підтримки дітей та сімей ‘ПРОМІНЬ НАДІЇ’.

Центр було відкрито у вересні 2011 року. Відкриттю передувала робота із дітьми, які перебували в районному інтернаті та з їх сім’ями, а також із тими сім’ями, де була загроза вилучення дітей. У результаті частину дітей було усиновлено, частину влаштовано в сімейні форми виховання або повернуто в біологічну сім’ю, випускники інтернату були підготовлені до самостійного життя та влаштовані на професійне навчання, діти, для яких не вдалося знайти родину, оселилися в Малому груповому будиночку. Після закриття інтернату, на основі визначених потреб дітей і сімей, які проживають у районі, було розроблено структуру Центру, що включила всі найбільш затребувані соціальні послуги для жителів району.

Детальніше про Центр дивіться в кейсі:

Станом на початок 2014 року завдяки роботі Центру збережено сім'ю для понад 100 дітей, а також надано якісні соціальні послуги для більше ніж 300 дорослих. Завдяки роботи Центру жодна дитина району не  потрапила до інтернатного закладу.

Переваги моделі Центру:

  • Створення комплексу доступних послуг на рівні громади у відповідності до потреб дітей і сімей, які мешкають на цій території.
  • Мінімальний термін перебування дитини у Центрі та максимальне скорочення часу перебування дитини поза сім’єю.
  • Індивідуальний підхід до кожної дитини і сім’ї.    
  • Методики роботи сфокусовані на збереженні, реабілітації, відновленні сім’ї.    
  • Закриття інтернатного закладу (плановане в часі з урахуванням інтересів кожної дитини) з одночасним розвитком комплексу послуг на рівні громади.
  • Прийняття рішень щодо долі дитини, місця її влаштування з максимальним урахуванням її інтересів та її думки.  
  • Соціальна ефективність моделі (всі діти району, які були під загрозою потрапляння до інтернату, виховуються у сімейних умовах).
  • Фінансова доцільність роботи Центру – модель роботи, за якої послуги надаються у комплексі, як стаціонарно в Центрі, так і за місцем проживання дітей і сімей, сумарно коштує майже в п’ять разів дешевше ніж утримання дитини в інтернаті.

Про Центр:

За підтримки Фонду Ріната Ахметова 'Розвиток України' у Дніпропетровський області було розпочато проект з реформування системи захисту дітей на районному рівні ‘ДОБРЕ ВДОМА’, що передбачає закриття районного інтернату та відкриття другого в Україні Центру соціальної підтримки.

Створення мережі подібних Центрів та розвиток соціальних послуг для дітей і сімей у громадах є ключовим елементом глибинної реформи системи соціального захисту дітей, яка забезпечить збереження сім’ї та виховання кожної дитини в сімейних умовах, адже саме сімейне середовище є невід'ємною частиною процесу нормального розвитку дитини.

Діліться  нами власними прикладами успішних моделей соціальної підтримки дітей та сімей та їх результатами.

Разом розірвемо коло неблагополуччя та врятуємо сім’ї!

Інші докази


Налити серце дитини добром

Відверте інтерв'ю з Любомиром Гузаром про інтернати, суспільство та вічні цінності

НАУКОВІ ДОКАЗИ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ

Вчені довели важливість сімейного середовища для дитини, а різноманітні дослідження неоднократно вказували на надзвичайну шкідливість інтернатів, нехтування прав людини та реальну загрозу для їх мешканців

Коментарi

нема коментарів

Вийти
Увійдіть,
як користувач:
увiйти